ATRAKCJE TURYSTYCZNE I ZABYTKI W TORUNIU

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski

Toruń obfituje w atrakcje turystyczne. Królujący po środku rynku monumentalny średniowieczny ratusz jest symbolem złotego okresu toruńskiego handlu. Na piętrze zasiadali rządzący miastem, na parterze kupcy, a w podziemiach w licznych piwnicach piwnych i szynkach winnych wszyscy dobrze się bawili. Dziś rajców miejskich na piętrze ratusza zastąpili muzealnicy natomiast funkcja parteru i podziemi trwa niezmiennie.

Katedra śś. Janów w Toruniu

Katedra śś. Janów

Ogromna gotycka świątynia w wieży katedralnej wisi jeden z największych dzwonów Europy 7 tonowy i mierzący 2 metry średnicy Tuba Dei. Bezcenny dzwon ratowano przed grabieżą podczas potopu szwedzkiego wykupując od wojsk za astronomiczną wówczas sumę 12 tys talarów. W Katedrze ochrzczono Kopernika, tu wmurowano serce Króla Olbrachta zmarłego w toruńskim ratuszu. Sprawdź i poznaj inne atrakcje turystyczne w Toruniu – jesteśmy do usług!

Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża

To niepokojąco pochylona XIII w wieża obronna. Nachylenie jej szczytu od pionu ma blisko 1.5 m – bardzo trudno się oprzeć o jej ścianę utrzymując równowagę. Toruńska Krzywa Wieża to prawdziwe kuriozum wśród polskich baszt miejskich i pozycja obowiązkowa dla zwiedzających zabytki w Toruniu.

Planetarium w Toruniu

Planetarium

Inne zabytki w Toruniu to także spektakularne Centrum Popularyzacji Kosmosu na 350 metrowym sztucznym niebie kopuły wyświetla się 6500 gwiazd, seanse edukacyjne i popularno- naukowe przygotowane są przez toruńskich astronomów z wielką pasją i wiedzą przy wykorzystaniu najnowocześniejszej techniki. Jest jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dom Mikołaja Kopernika

To typowy dla miast hanzeatyckich dom-skład. Bogata architektura kamienicy jej oryginalne wnętrza i wyposażenie pokazuje życie średniowiecznego domu kupieckiego. Muzeum Okręgowe odtworzyło tu pracownię astronoma oraz zgromadziło wiele ciekawych eksponatów historycznych.

Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

Muzeum Toruńskiego Piernika

Piernikarstwo toruńskie doczekało się utworzenia swojego Muzeum. Muzeum Okręgowe i Fabryka Pierników Kopernik przekazały swoje bogate zbiory do wspólnie utworzonego Muzeum Toruńskiego Piernika. Historia zatoczyła koło Muzeum Piernika zamieszkało w budynku XVIII w Fabryki Pierników. Powstało tu spektakularne interaktywne muzeum, które zapewnia specjalne atrakcje turystyczne w Toruniu. Na 3 kondygnacjach ekspozycji można poznać proces wytwarzania, obejrzeć oryginalne piece, formy a także samemu piernik wypiec i zjeść.

Dwór Artusa w Toruniu

Dwór Artusa

Średniowieczny odpowiednik dzisiejszych sal użyteczności publicznej. W gmachu toczyło się życie społeczne, spotykali się członkowie bractw kupieckich. Urządzali tu uroczystości, słuchali muzyki, bawili się, pito piwo. Zanim w 1891 roku zbudowano obecny budynek, od roku 1386 stal tutaj dawny Dwór Artusa. Przebudowany piękny Dwór Artusa do dziś pełni rolę centrum kulturalnego i cieszy wyjątkową urodą.

Kamienica pod Gwiazdą w Toruniu

Kamienica pod Gwiazdą

Ozdoba Rynku, piękna barokowa kamieniczka strojna jak choinka ze złotą gwiazdą ma czubku. Zewnątrz bogate florystyczne stiuki, a w środku polichromie, gdańskie kręcone schody z rzeźbami Lwa i Minerwy. Warto zajrzeć do tego oddziału Muzeum i zobaczyć jak patrycjusze pięknie mieszkali.

Kościół św. Jakuba w Toruniu

Kościół św. Jakuba

Znajduje się na nowomiejskiej Starówce, jest perłą gotyckiej architektury. Zachował się w niemal niezmienionej formie od czasów średniowiecza. W lipcu 2006 został otwarty odcinek Polskiej Drogi św. Jakuba z Olsztyna do Torunia. Szlak Jakubowy prowadzi do toruńskiego kościoła św.Jakuba apostoła. Cylkicznie odbywają się tu imprezy muzyczne Polskie Camino de Santiago.

Gospoda Pod Modrym Fartuchem w Toruniu

Gospoda Pod Modrym Fartuchem

Powyższe z opisywanych miejsc to nie wszystkie dostępne atrakcje turystyczne. Toruń jest miejscem magicznym i jako taki posiada znacznie więcej zabytków, jak działająca od 1489 roku w uroczej kamieniczce Nowego Rynku gospoda. W dawnych czasach każdy cech rzemieślniczy posiadał swoją gospodę gdzie jego członkowie się wspólnie stołowali często nie zdejmując niebieskich fartuchów ochronnych w których pracowali. Gospoda pod Modrym Fartuchem musiała słynąć z kuchni skoro gościła królów Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Jana III Sobieskiego, a nawet Cesarza Napoleona Bonaparte. Wszelkie najważniejsze zabytki w Toruniu zwiedzicie razem z Torunzwiedzanie.pl